Podpořte Ukrajinu!

Kdo jsme?

Pražský Majdan je jednou z největších ukrajinských neziskových organizací v České republice, která aktivně pomáhá Ukrajině od začátku rusko-ukrajinské války.

Od roku 2014 organizujeme přímou a konkrétní pomoc ukrajinské armádě, lékařům a obětem ruské agrese. Neúnavně informujeme evropské společenství o vývoji na Ukrajině a usilujeme o zpřísnění sankcí vůči Rusku.

Poté, co v únoru 2022 začala invaze v plném rozsahu, jsme začali pomáhat ukrajinským uprchlíkům, kterých do České republiky přišlo více než 500 000, a zvýšili jsme pomoc ukrajinským obráncům, kteří změnili svůj život a začali bránit Ukrajinu.


Ukrajinská evropská perspektiva

UEP je nezisková organizace, která v České republice působí od roku 2011. Hlavním cílem organizace je podpora evropské integrace Ukrajiny, rozvoj kulturní, obchodní a hospodářské spolupráce mezi Ukrajinou a EU, realizace humanitárních projektů na podporu Ukrajiny a ochranu práv a zájmů Ukrajinců, výměna zkušeností a kontaktů pro evropskou budoucnost Ukrajiny.

UEP je také spojením úsilí všech zainteresovaných lidí bez ohledu na státní příslušnost, kteří vedou neustálé kampaně s cílem upozornit evropskou společnost na politické události, ruskou propagandu a skutečnou situaci na východní Ukrajině.

Po ruské invazi a obsazení Krymu a později i části území východní Ukrajiny se prioritou organizace stal humanitární projekt „Pomáháme Ukrajině spolu“ je poskytnout okamžitou přímou pomoc ukrajinským vojákům a civilistům v oblasti aktivních bojů, vojenským a polním nemocnicím, zraněným vojákům, dočasným migrantům z Krymu a Donbasu, rodinám padlých hrdinů, sirotčincům na kontaktní linii a vážně nemocným dětem.


Pražský Maidan na Staromáku

„Russia – hands off Ukraine“ („Rusko – ruce pryč od Ukrajiny“), pod tímto heslem se již devět let každou neděli/sobotu koná na Staroměstském náměstí v centru Prahy protestní stan, kde může každý podpořit požadavky na českou vládu, humanitární sbírku pro Ukrajinu a podepsat petici za zpřísnění sankcí proti Rusku.

Jeden z nejdéle trvajících pouličních protestů začal 6. září 2014 a byl logickým pokračováním série akcí proukrajinských a českých aktivistů v Praze: série demonstrací na podporu ukrajinského Majdanu a českých protestů proti pasivnímu postoji české vlády, která se postupem času stala ještě více proruskou.

Jedná se o stanovou protestní akci plnou informací, diskusí, projevů, kde můžete podpořit požadavky vůči české vládě, podepsat petici za zpřísnění sankcí vůči Rusku a podpořit humanitární sbírku pro Ukrajinu.

„PM“ byl logickým pokračováním série proukrajinských a českých aktivistických akcí v Praze: série demonstrací na podporu ukrajinského Majdanu a českých protestů proti pasivnímu (v té době) postoji českých úřadů, které se postupem času stávaly ještě více proruskými.

Je to sdružení příznivců demokratických hodnot, lidských práv, svobody, evropské a transatlantické spolupráce a evropské integrace a orientace České republiky a Ukrajiny.

Cílem organizace je vzdělávat, podporovat česko-ukrajinskou spolupráci a evropskou integraci Ukrajiny.

Pražský Majdan se zabývá nejen informováním evropské komunity o dění na Ukrajině, ale také realizuje humanitární projekty a shromažďuje finanční prostředky na přímou pomoc obětem ruské agrese na Ukrajině, dětem padlých ukrajinských vojáků, nemocnicím a klinikám ve válečné zóně.


Ukrajinské Centrum Nusle – Centrum pomoci Ukrajině

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu spojily své síly nevládní organizace Ukrajinská evropská perspektiva a Pražský Majdan a ve spolupráci s MČ Praha 4, Magistrátem hl. m. Prahy a Člověkem v tísni založily Centrum humanitární pomoci Ukrajině Praha 4.

Centrum slouží od jara 2022 jako bezpečné zázemí pro ty, kteří museli opustit svou zemi kvůli ničivé válce.

Pomáháme ukrajinským uprchlíkům s hledáním ubytování, zaměstnání, zdravotní péče, vzdělávacích ‎zařízení pro děti, poskytujeme kvalitní poradenství, jazykové a integrační kurzy, psychologickou podporu a humanitární pomoc zranitelným ‎skupinám. Přijímáme zde a odesíláme humanitární pomoc na Ukrajinu.

Celkem se do Centra přihlásilo více než 9 000 Ukrajinců, kteří byli nuceni opustit svou zemi kvůli ničivé válce (od ledna 2023). V současné době je v naší stálé péči více než 120 rodin v humanitárních krizových situacích (rodiny se třemi a více dětmi, osamělí staří lidé, nemocní a postižení lidé).

Centrum zaměstnává 20 stálých dobrovolníků, z nichž 90 % jsou rovněž uprchlíci, kterým centrum poskytlo stálé zaměstnání.
Na podzim roku 2022 získalo Centrum pro pomoc Ukrajině od MČ Praha 4 větší prostory a 1. listopadu se přestěhovalo do budovy Nuselské radnice na adrese Táborská 500/30, Praha 4.

Součástí našeho cíle budovat prosperující Ukrajinu je vytvořit prostor, kde se lidé mohou setkávat, učit se, rozvíjet své podnikání a spolupracovat.


Creative HUB Nusle

„Creative HUB Nusle“ slouží od listopadu 2023 jako místo, které spojuje mladé lidi a poskytuje prostor pro plánování a pořádání různých neformálních vzdělávacích, kulturních akcí a přispívá ke zvýšení sociální role mladých lidí ve společnosti. Podporujeme ukrajinskou mládež, aby mohli bezpečně a užitečně trávit volný čas.

Hlavním cílem je zajistit přátelské prostředí, kde ukrajinské mladé lidi mohou alespoň na chvíli zapomenout na válku, adaptovat se na české prostředí, najít nové přátele i mezi místními dětmi.

Dnes náš prostor pravidelně navštěvuje více jak 200 děti. Náš tým se skládá z manažerky, koordinátorky, 7 kurátorů, více než 10 lektorů a více než 30 dobrovolníků.


Společně jsme silní – sjednocení dvou nevládních organizací

V létě 2022 se zakladatelé Ukrajinské evropské perspektivy rozhodli změnit směr práce organizace a učinit z ní mediální projekt. Vzhledem k tomuto rozhodnutí a v zájmu pokračování společného poslání se celý tým UEP rozhodl opustit UEP a oficiálně se spojit s partnerskou neziskovou organizací Pražský Majdan. Rozhodnutím členské schůze byla do čela organizace Pražský Majdan zvolena Halyna Andreytsiv a do funkce zástupkyně vedoucího Kateryna Skrypnyk.

Spojením lidí ze dvou aktivních nevládních organizací, Ukrajinské evropské perspektivy a Pražského Majdanu, jsme od března 2022 poskytli Ukrajině pomoc ve výši více než 12 milionů Kč.