Podpořte Ukrajinu!

09.01.2016

Maria London: O Rusku jen v dobrém?

Ruští zákonodárci připravují zákon, podle kterého chtějí postihovat nejenom lživé informace, ale rovněž zkreslené či nepřesné zprávy o stavu Ruska.

Jak se tento “zákon proti diskreditaci Ruska” bude uplatňovat v praxi? Nebude náhodou znamenat novou, tentorkát “informační železnou oponu”, kdy k nám z Ruska budou proudit jenom veskrze pozitivní zprávy tak, jak je to v případě KLDR? Blíže se na tento návrh podívala známá ruská liberální moderátorka Maria London.


Poslanec Oleg Michejev navrhuje stanovit trestní odpovědnost za diskreditaci Ruské federace. Poslance inspiroval trestní zákoník „baťky“ Lukašenka. V Bělorusku za podobný čin hrozí až dva roky vězení. Poslanec „Spravedlivého Ruska“ se pořádně rozjel. Podle jeho názoru je „diskreditací“ myšleno šíření zjevně lživých, nepřesných nebo zkreslených zpráv o politickém, ekonomickém, sociálním, vojenském, či mezinárodním stavu Ruska. U zjevně lživých informací je to jasné, na to přece existuje příslušný článek Trestního zákoníku. A co Michejev chápe jako nepřesné nebo zkreslené informace? Tak třeba před pár dny premiér Medveděv prohlásil: „Rusové se dobře přizpůsobili pádu rublu.“ Nezdá se Vám, že Dmitrij Anatoljevič šíří zkreslené informace? Následně paní Nabiullina zpochybnila význam kurzu valut pro Rusy. To má hlava Centrální banky poněkud nepřesná data, ne? Takže výše jmenovaní určitě neuniknou přísnému trestu. Cituji pozměňovací návrhy z ruského parlamentu: „Za veřejnou diskreditaci, tj. s využitím médií navrhují navýšení pokuty až na 1 milion rublů a veřejně prospěšných prací až na 240 hodin. A v případě využití služebního postavení se taxa zvýší: na 2 miliony rublů a 320 hodin veřejně prospěšných prací. A rovněž tříletý zákaz vykonávání některých funkcí.

Maria London a její úvaha o tom, kdo vlastně diskredituje Rusko ve skutečnosti.

Tak se na to podívejme. Nebo se snad trestní odpovědnost nebude týkat mocných tohoto světa? Před pár dny agentury oznámily, že průměrný plat Rusů se sníží o 7,5 %. Horší situace je pouze ve Venezuele. Takže, kdo v tomto případě diskredituje Rusko? Úředníci, kteří dovedli zemi na úroveň Venezuely, nebo novináři, kteří zveřejnili tuto právu „očerňující“ Rusko? A ještě jedna novinka. Rusko obsadilo 123. místo na světě v kvalitě silniční sítě. Celkový počet hodnocených zemí byl 140! Tento žebříček sestavilo Světové ekonomické fórum.Tak kdopak to diskredituje naši mocnou zemi? Nenažraní státní úředníci nebo novináři Izvěstij, kteří Rusy s tímto přehledem seznámili? A další zpráva: „Noční vlci“ opět získali jednu z nějvětších prezidentských dotací. Devět milionů rublů. Na projekt dětského novoročního představení v motoklubu Sexton. Klubový web nešetří patosem: představení bude plné významů: pravoslaví, láska k vlasti, ruská lidová moudrost. Jasně, v motorkářském klubu Sexton se vstupným 2 000 rublů.
Ale vraťme se k navrhovateli trestné odpovědnosti za „očerňování“ Ruska, poslanci Olegu Michejevovi a zapátrejme ve Wikipedii. V srpnu 2007 zatčen pro podezření z neodvedení daně v obzvlášť vysoké výši. V roce 2011 je po něm vyhlášeno mezinárodní pátrání. V roce 2013 jej vyšetřovací výbor obvinil ze tří trestných činů, včetně podvodu. A Státní duma ho tehdy většinou hlasů zbavila imunity. A jsou zde i další nuance – vyšetřovatelé podezírají zákonodárce z pokusu o podvod s prodejem mandátu do Státní dumy za 7,5 milionů eur. Tak co třeba on, poslanec Michejev, nediskredituje náhodou Státní dumu Ruské federace?
A propos, o počasí. Mám úplně strach říci něco nepřesně. Co když očerním počasí v Rusku? Dávejte na sebe pozor.

Maria London

Maria London je komentátorkou pořadu “A propos, o počasí” novosibirské regionální televize NTN. Každý týden břitce komentuje vnitropolitické dění v Rusku. Známou se stala poté, co se její pořady dostaly na Youtube. Pro Rusy představuje jednu z mála výjimek, která nezapadá do světa Kremlem kontrolovaných médií.

Bude vás zajímat

Osobní názor

Ruská blogerka: Že nejsme v krizi? Tady je pár čísel…

„Stát by měl existovat pro člověka, ne člověk pro stát. Platíme daně, v souladu s právními předpisy. Zřejmě na rozdíl od těch, kdo tuhle zemi řídí!“

13.01.2016
Aktuálně Osobní názor

Kvůli ruské agresi je Ukrajina jednotná jako nikdy, říká literát

Praha – Během loňských revolučních událostí na Ukrajině, strávil básník a spisovatel Jurij Andruchovyč většinu času na ústředním kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti).

25.10.2015
Aktuálně Osobní názor

Putinova mládež a její „vlastenecká“ výchova

Podpora aktivní participace mládeže je jednou z neodmyslitelných politik v mnoha zemích světa. Nicméně v zemích s autoritářským režimem bývá tato politika často zneužívána k mocenským účelům. Jinak tomu není ani v současném Rusku.

06.01.2016