Podpořte Ukrajinu!

10.08.2015

UKRAJINSKÝ FILMAŘ NESPRAVEDLIVĚ OBVINĚN Z TERORISMU, HROZÍ MU DOŽIVOTÍ

Filmový režisér Oleg Sencov byl odsouzen na 20 let, ekolog a proti-fašistický aktivista Oleksandr Kolčenko dostal trest 10 let vězení po nespravedlivém procesu u vojenského soudu v Rusku.

Oba jsou ukrajinští občané a čelí obviněním z „terorismu“, která pramení z jejich kritiky ruské okupace Krymu.

Ukrajinský režisér byl na okupovaném Krymu zadržen ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB) v květnu 2014. Sencov si stěžoval, že ho po zadržení agenti FSB mučili. Dali mu přes hlavu igelitovou tašku a dusili ho, až omdlel. Filmařův právník, Dmitrij Dinze, popsal, jak FSB s jeho klientem jedná. „Tři hodiny se z něj snažili vymlátit přiznání. Bili ho po zádech, po nohou.“ Kromě jiného informoval právník i o tom, že mu vyhrožovali znásilněním bezprostředně poté, kdy mu sundali kalhoty.

Společně s dalšími ukrajinskými zadrženými byl později převezen do Moskvy. Sencov se zúčastnil pokojných demonstrací proti ruskému zásahu na Krymu, na Euromajdanu v ukrajinském Kyjevě vystupoval jako člen protestní skupiny motoristů „AvtoMaydan“. Přátelé a rodinní příslušníci, kteří mluvili s Amnesty International věří, že obvinění jsou politicky motivována a mají spojitost s pokojným aktivismem.

Po zahájení soudního procesu, který probíhá v Rostovu na Donu, obvinil vládní prokurátor Sencova, že vytvořil teroristickou organizaci na příkaz ultranacionalistické strany Pravý sektor. Podle ruských úřadů byl Sencov členem této organizace (ta byla v listopadu 2014 postavena mimo zákon). Režisér členství ve straně Pravý sektor odmítl. Stejně tak organizace vydala prohlášení, že Sencov není a nikdy nebyl jejím členem.

Ruské úřady Sencova navíc obvinily z úmyslného založení požáru kanceláří vládnoucí strany Jednotné Rusko. Nařkli ho také z přípravy vyhodit do povětří pomník Vladimíra Iljiče Lenina a památník s věčným plamenem. Dva jeho údajní komplici už dostali sedmileté tresty. Sencova bude soudit vojenský soud a hrozí mu až doživotní trest. Muž všechna obvinění popírá a celý proces považuje za vykonstruovaný a politicky motivovaný. Společně se Sencovem je souzen Oleksandr Kolčenko. Tomu hrozí až dvacet let vězení.

K propuštění Sencova opakovaně vyzývá řada mezinárodních organizací, včetně Amnesty International. Při své návštěvě Ruska v září 2014 na případ zadrženého režiséra upozornil generální tajemník Amnesty International Salil Shetty. O režisérovo propuštění v hromadné výzvě požádali filmoví režiséři Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda a Nikita Michalkov. K jeho propuštění vyzvaly i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Prohlášení žádající Sencovovo propuštění zveřejnili i čeští filmaři během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Letos k němu Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí.

POZADÍ PŘÍPADU

Na konci února obklíčili ozbrojení útočníci strategické budovy v hlavním městě Krymu, Simferopolu. Dne 6. března hlasoval krymský parlament o připojení se k Ruské federaci a vyhlásil referendum na 16. března. Podle oficiálních výsledků podpořilo připojení k Ruské federaci 97% obyvatelstva, mnoho Ukrajinců a Tatarů ale referendum bojkotovalo. Dne 18. března podepsal ruský prezident Putin smlouvu, a dovršil anexi Krymského poloostrova. Následně začaly na Krymu platit ruské zákony. Koncem dubna bylo ukrajinským právníkům provozujícím na Krymu praxi nařízeno, aby se rekvalifikovali a začali pracovat podle ruského práva.

Podle mezinárodního práva se za okupaci považuje situace, v níž jeden stát převezme bez souhlasu zúčastněného státu faktickou kontrolu nad územím, na které nemá suverénní nárok. Tato situace na Krymu nastala a Amnesty International proto považuje Krymský poloostrov za okupované území. Dne 27. března přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci, kterou vyzvalo všechny státy a mezinárodní organizace, aby „neuznaly žádnou změnu statutu Krymské autonomní republiky a města Sevastopol v důsledku výše zmíněného referenda a zdržely se jakékoli formy činů nebo chování, které by mohlo být interpretováno jako uznání takového pozměněného statutu.“

Čtvrtá ženevská konvence týkající se ochrany civilního obyvatelstva v době války uvádí jako obecné pravidlo, že trestní zákony okupovaného území zůstávají v platnosti (Článek 64) a zakazuje nucené přesuny nebo deportace chráněných osob z okupovaného území (Článek 49).

Zdroj: Amnesty International

Bude vás zajímat

Aktuálně

Ukrajina připojila většinu nezávislých dobrovolníků k armádě

Během tří let trvání konfliktu na východě Ukrajiny se většina původně nezávislých dobrovolnických jednotek stala součástí ukrajinské armády. Je to opravdu bezpečnostní úspěch. Když válka začala, působilo na Ukrajině zhruba 30 malých ozbrojených skupin.

05.08.2017
Aktuálně Charitativní projekty

Z Česka míří denně na Ukrajinu několik balíků pomoci. Hlavně potravin a léků

Na Ukrajinu, kde pokračují protivládní demonstrace, se z České republiky denně odveze i 12 balíků pomoci.

12.02.2014
Aktuálně

Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu

Vršovickou venkovní galerii Proluka naproti tramvajové zastávce Ruská zaplnilo 108 křížů obětí ukrajinské revoluce.

24.04.2014