Podpořte Ukrajinu!

03.09.2017

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou vešla v platnost.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvítal, že dohoda mezi Evropskou unií a Ukrajinou o přidružení vstoupila dnes v plném rozsahu v platnost.

A to navzdory snahám Ruska ji zhatit. Juncker to označil za svátek pro celou Evropu, zatímco ukrajinský prezident Petro Porošenko označil dnešek za den, který vstoupí do dějin silné a nezávislé Ukrajiny.

„Odhodlanost je ctnost. Dnes, nehledě na všechny překážky, jsme to dokázali. Vstupem asociační dohody s Ukrajinou v platnost plní EU sliby dané ukrajinským přátelům,“ poznamenal Juncker a poděkoval všem, kdo se snaží změnit Ukrajinu k lepšímu a politicky, ekonomicky a hodnotově ji přiblížit k EU.

Valná část dohody platí od listopadu 2014, ekonomická část od loňského Nového roku. Porošenko ocenil, že za šest měsíců letošního roku obchod s EU vzrostl o 22 procent a že na unii připadají téměř dvě pětiny ukrajinského obchodu.

Ukrajina do EU vyváží hlavně zemědělské a potravinářské výrobky, poznamenala ukrajinská redakce BBC a dodala, že na Rusko připadá 14 procent ukrajinského exportu, což nelze srovnat s „předválečnými“ čísly, tedy před konfliktem na východě Ukrajiny.

O uzavření dohody Kyjev jednal s EU už od dob prezidenta Viktora Juščenka před deseti lety. Odmítnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyče podepsat již parafovanou dohodu na summitu ve Vilniusu v listopadu 2013 vedlo k masovým demonstracím v Kyjevě, které v únoru následujícího roku vyústily ve svržení Janukovyče. Rusko o měsíc později anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a v dubnu 2014 na ruskojazyčném východu Ukrajiny iniciovalo podle obvinění Kyjeva a Západu povstání separatistů, které si od té doby vyžádalo na deset tisíc mrtvých.

Autor: ČTK

Bude vás zajímat

Aktuálně

Zbavme se stereotypů ve vzájemných vztazích

Povězte nám, prosím, pro začátek něco o sobě.

15.05.2017
Aktuálně Pomoc Dětem Hrdinů

České prázdniny pro děti z Ukrajiny 2019

V rámci realizace projektu „Pomáháme Ukrajině spolu“ NNO Ukrajinsko Evropská Perspektiva organizuje ozdravný a poznávací tábor pro děti z Ukrajiny, jejichž otcové zemřeli, nebo utrpěli těžká zranění při obraně své země v protiteroristické operaci na východě Ukrajiny.

27.06.2019
Aktuálně

Vlad Kolesnikov (18), šikanovaný za kritiku války proti Ukrajině, ukončil svůj život

Ve městě Žiguljovsk jihovýchodně od Moskvy tuto sobotu zemřel 18letý Rus, který byl šikanován za své jednání ve podporu napadené Ukrajiny.

28.12.2015