Podpořte Ukrajinu!

10.12.2018

Do Prahy přijeli ti, kdo mění Ukrajinu

Mnohem méně se o těch změnách ví v zahraničí, kde se v medicíh nepíše o renovacích domů na bojové linii anebo sjednocených místních hromadách.

Právě proto zástupci třech společenských organizací, které působí na Ukrajině, přijeli do Prahy – aby pověděli ukrajincům a čechům, kteří podporují Ukrajinu, jak by mohli přispět. Setkání probíhalo v rámci projektu Náš formát nezískové organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva za finanční podpory Velvyslanectví Ukrajiny v České republice v centru Prahy v krásném Domě U Kamenného zvonu.

Když se v roce 2014 kvůli ostřelování ocitli beze střechy nad hlavou ukrajinci v Kramatorsku a Slovjansku, ukrajinci v jiné části země začali premýšlet nad tím, jak mohou pomoci. Jet tam a vlastnoručně opravit tu střechu se zdálo být tím nejménším, jak mohli lidé ze Lvova pomoci svým krajanům – vyprávěla v Praze Olexandra Tesliuk z organizace Budujeme Ukrajinu Spolu.

Zanedlouho aktivisté Budujeme Ukrajinu Spolu postoupili od oprav domů k „opravam“ společnosti – začali zrízovat místa kde se mohli sejít aktivní mladí lidé, kde se mohli konat přednášky a tréninky. A již v roce 2016, zdůraznila Oleksandra, bylo jasné, že takové „opravy“ jsou potřebné nejen na východě, ale i všude na Ukrajině. Tak organizace začala působit i na jihu, v centru a na západě Ukrajiny, kde se objevily problémy podobné těm na východě, i když nebyly až tak tragické.

Dnes, říká Oleksandra, organizace již nehledá komu pomoci, ale se na ni naopak obrácejí zástupce komunit a soutěží se o to aby za nimi přijely aktivní mladí lidé a podpořily komunitu nejen materiálně, ale i podílely se o svoje zkušenosti s budováním důvěry, s kolektivní prací a s pocitem toho, co znamená být součástí celé Ukrajiny. Bývalý bezdomovec, který se neštítil i krádeže, a dnes úspěšný degisner a vlastník značky Saško Horondi mluvil hlavně o tom, jak důležité je, aby v tebe někdo uvěřil.

Pověděl svůj příběh a podělil se o to jak utekl ze zakarpatského městečka a bloudil Lvovem zatímco nenarazil na komunitu Oselya (česky „bydliště – př.), která pomáhá lidem nejen najít se střechu, ale i vlastní místo ve společnosti. Saško se velice upřímně přiznal k tomu, že přemyšlel nad sebevraždou, ale v komunitě Oselya ho podpořili a pomohli mu znovu uvěřit v sebe samého, naučili profesi a ukázali, že svět je otvřený a že jsou v něm dobří lidé. Dnes Saško je úspěšný podnikatel, šije batohy a tašky a zaměstnává ještě 4 osoby. Je také dobrovolník, trenér ze sociálního podnikání a cestovatel, který navštívil 12 zemí.

Kateryna Hanus z Ukrajinské Akademie Lídrů povídala o vzdělávacím projektu pro mládež, Ukrajinskou Akademii Lídrů, do které se můžou přihlásit mladí lidé, většina rovnou ze střední školy, aby se připravovali převzít odpovědnost za sebe a za svoji zemi. Akademie, zdůrazňuje Kateryna Hanus, nabízí možnosti prohloubit znalosti, sformovat dovednosti a navázat kontakty nezbytné k tomu, aby mladí lidé, kteří budou pokračovat v různých oblastech, mohli se stát katalyzátory změn, které tak potřebuje Ukrajina.

Mentorka akademie, která pochází z Kremenčuka, dnes žije a pracuje v UAL v Mykolajivě a říká, že středisky Akademie jsou již v šesti oblastech Ukrajiny. Na výchově budoucích ukrajinských lídrů se podílejí lektory nejlepších ukrajinských a zahraničních univerzit, lídry byznysu a nevládních organizací. Kromě toho, pro studenty Akademie jsou pořádany výlety do zemí Evropy a do Izraele, odkud pochází myšlenka Akademie Lídrů.

Kateryna Hanus říká, že zájem o studium v Akademii je čím dál větší, a že se dneska o jedno místo soutěží 17 zájemců. Cena ročního studia tvoří skoro 12 tisíc dolarů, ale pro ukrajince z Ukrajiny je studium sponzorováno mezinárodními a ukrajinskými dárci ve spolupráci se státem. Zahraniční ukrajinci by měli ukradit skoro polovinu z výdajů. Aby Akademie mohla růst a šířit se oblastmi Ukrajiny, Kateryna Hanus vyzvala přítomné podpořit novou organizaci.

Po setkáních s „dospělým auditoriem“ v Praze Kateryna Ganus navštivíla i „cílovou skupinu“ UAL, výsokoškoláky z Ukrajinské sobotní školy Erudyt v Praze, se kteými spolu mluvili o tom, že ukrajinci, kteří odjeli do zahraničí, ale neztratili kontakt s Ukrajinou, můžou se přihlásit do UAL, která právě zahajovala nábor na příští rok.

„Děti, jejichž rodiče zrovna odjeli z Ukrajiny, zajímaly příležitosti, které existují v Ukrajině a o kterých děti ani nevěděla, – říká učitelka Ukrajinské sobotní školy Natalia Solovčuk, která pořádala setkání. – Ale rodiny pracovníků, kteří nedostávají moc, a ještě pomáhají příbuzným v Ukrajině, sotva zvládnou výsokou cenu studia v akademii, která je spíš pro bohatší ukrajinské diaspory“.

A proto, aby vztah dětí z rodin pracovníku k Ukrajině byl se změnil k lepšímu, a aby děti byli motivováni vrácet se, stálo by za to přepočitat cenu pro ně. „Protože teď ona, na rozdíl od dětí, která žijí v Ukrajině, musela by zaplatit velké peníze, které jejich rodiny nemají“, – řekla Natalie Solovčuk.

Podle organizátora setkání s mladými lídry, vedoucí projektů Ukrajinsko Evropské Perspektivy Galiny Andrejciv, cílem těchto setkání bylo právě ukázat místním mladým ukrajincům, jaké jsou možnosti v Ukrajině, inspirovat je sdružovat se a přebírat zkušenosti u Ukrajiny.

„Tady jsou mnoho mladých lidí, mnoho studentů, kteří se jen zřídka účastní našich událostí, a my se snažíme je sjednotit, zaujmout tím, co se děje v Ukrajině. Je mi líto slyšet anebo číst v komentářích na našem portálu, že jsem „porochobotka“, že pro Ukrajinu nejsou žádné naděje a že všichni musí vvyjíždět pryč. Právě proto jsem zahájili tento projekt „Náš formát“,  abychom mohli ukazovat pozitivní změny, které se odehrávají v Ukrajině. Když máme tak kreativní a skvělou mládež, je třeba ji sem zavolat“, –  vysvětlila svůj úmysl Galina Andrejciv.

Na setkání s mladými hosty přišli nejen Ukrajinci, ale i Češi a i někteři aktivisté z Ruska, nadšení událostmí pořádanými ukrajinskou komunitou.

Několik dnů po tom se o setkání hodně mluvilo v sociálních sítích.

„Moc mě těší, že se angažují mladí. Je vidět, že jim není jedno v jakém světě budou žít a zakládat své rodiny“, – napsala Olga Havlíčková v komentářích k přímému přenosu na Facebooku, kterou streamoval český aktivista Václav Bozděch.

„Prezentace mladými Ukrajinci svých projektů. Velice důležitá iniciativa – kurzy pro důchodce o znalosti práce s počítačem, registraci v sociálních sítích a používání chytého telefonu. Zajímalo by mě, jestli takové kurzy existují v Moskvě? Otázka na magistrátní poslance. Kdybyste chtěli, můžu vás seznámit s lidmi, kteří pořádají takové kurzy v Kyjevě pro výměnu zkušeností“, – napsal aktivista ruské domokratické komunity v Praze, účastník mnoha ukrajinských událostí Anton Litvin.

Bude vás zajímat

HUB Nusle Kulturní akce

Párty na den svatého Ondřeje

Tým HUB Nusle se rozhodl nezapomenout na ukrajinské tradice v zahraničí a oslavit večer tradičním způsobem, stejně jako doma.

01.02.2024
HUB Nusle Kulturní akce

Otevření HUB Nusle

Dne 30.11.23 byl oficiálně otevřen prostor pro mládež HUB Nusle.

HUB Nusle je nový mládežnický projekt pražského Majdanu, který sdružuje mladé lidi a poskytuje prostor pro plánování a pořádání různých akcí a také pro podporu sociální role mladých lidí ve společnosti.

12.12.2023
Charitativní projekty Kulturní akce

UEP na festivalu „Jablkobraní v parku Kamýk“

V pátek 21 září Ukrajinsko Evropská Perspektiva spolu s UAPORTAL.CZ v rámci kulturní spolupráce z magistrátem Prahy 12 a městskou částí Praha – Libuš prezentovaly Ukrajinu na multikulturním festivalu Jablkobraní v parku Kamýk. S touto částí Prahy UEP spolupracovala poprvé – toto je nové partnerství.

25.09.2018