04.05.2025
„Přál bych si, aby nebylo občanské angažovanosti, protože by na Ukrajině bylo všechno v pořádku“: setkání v Praze s válečným veteránem, občanským aktivistou a ukrajinským ochráncem lidských práv Olegem Symorozem
Dne 17. dubna se v Praze v Ukrajinském centru „Nusle“ uskutečnilo setkání s Olegem Symorozem — válečným veteránem, občanským aktivistou a ukrajinským ochráncem lidských práv.

Aby ochránil Kyjev, město, kde se narodil a vyrostl, před ruskou invazí na Ukrajinu, Oleg v únoru 2022 dobrovolně vstoupil do 112. brigády teritoriální obrany, která bránila irpiňský směr. V říjnu téhož roku, v důsledku výbuchu na protitankové mině už v Doněcké oblasti, utrpěl otřes mozku, zranění obličeje, horních končetin a přišel o obě dolní končetiny s vysokou amputací. Nyní musí používat protézy, aby mohl i nadále vést aktivní život. „Přišel jsem ve válce o nohy, ale neztratil jsem ducha,“ říká o sobě. Před plnohodnotnou invazí se účastnil akcí proti zástavbě zelených ploch a historického centra Kyjeva. Bylo mu teprve 25 let, když se jeho život radikálně změnil — ale nezastavil.
„Důvěra lidí — to je to, proč se věnuji této činnosti, a to, co mi dává sílu v ní pokračovat. Reputace, důvěra lidí — to se získává velmi těžko. Mám takovou povahu — říkat bílé bílé. Velmi často, když je možné mlčet, tak já nemlčím. Když jste v nějaké uzavřené skupině a řeknete, že něco není v pořádku, a skupina říká: „Proč to děláš?“ — tak tím vzniká reputace,“ je přesvědčený Oleg Symoroz.




Zdůrazňuje, že „Ukrajina bude stát před vážnou volbou, protože uvnitř země je velmi mnoho chyb. A tuto situaci je třeba změnit.“ Proto má v plánu být zapojen do vytváření nové historie.
Během své pracovní cesty v České republice se toto stalo jedním z jeho setkání s ukrajinskou diasporou. Mluvilo se o inkluzi, nemocnicích a léčení, veteránských projektech, regionální žurnalistice, filmech, architektuře a o vděčnosti veteránům.
A také — o Domě ruské kultury v Praze. „Nevidím v Praze dům Al-Káidy, ISIS a podobně. Nevidím portréty Usámy bin Ládina. A přitom není žádný rozdíl mezi nimi a Ruskem. Rusko zabíjí děti, páchá genocidu lidí v roce 2025 ve střední Evropě. A tady je Ruský dům kultury. Tak pojďme otevřít dům Al-Káidy. Řeknete: ‚Cože, jsi terorista? Tak tě zavřeme, jsi normální?‘ Ale tady může být ruský kulturní dům? Který se objevil v Praze po roce 1968. Po příchodu sovětských vojsk do Česka!“
Při pobytu v Praze se Oleg Symoroz 15. dubna zúčastnil protestní akce proti existenci Ruského domu kultury v hlavním městě České republiky — ve skutečnosti legální buňky ruské Federální bezpečnostní služby (FSB).
Připomínáme, že v našem centru se konají setkání se zajímavými lidmi, kulturní akce a workshopy, ke kterým se můžete připojit.
Autorka: Tetiana Sushko
Bude vás zajímat
Dne 11. dubna navštívily Pražský Majdan zakladatelky občanského sdružení „Východní Brána“ z Mariupolu, které nyní působí v Čerkaších – Lyudmila Chichera a Valeriya Harmash.
V rámci projektu UEP „Pomáháme Ukrajině spolu“, minulý týden jsme koupili první várku, 56 ukrajinských nádherných knih, a 5 nám laskavě věnovla Lvivska Khyharnya jako dárek.
Jemná krajka jejího díla otevírá nejcitlivější stránku ukrajinské války za nezávislost od událostí revoluce na Majdanu po dnešek.