04.05.2025
„Přál bych si, aby nebylo občanské angažovanosti, protože by na Ukrajině bylo všechno v pořádku“: setkání v Praze s válečným veteránem, občanským aktivistou a ukrajinským ochráncem lidských práv Olegem Symorozem
Dne 17. dubna se v Praze v Ukrajinském centru „Nusle“ uskutečnilo setkání s Olegem Symorozem — válečným veteránem, občanským aktivistou a ukrajinským ochráncem lidských práv.

Aby ochránil Kyjev, město, kde se narodil a vyrostl, před ruskou invazí na Ukrajinu, Oleg v únoru 2022 dobrovolně vstoupil do 112. brigády teritoriální obrany, která bránila irpiňský směr. V říjnu téhož roku, v důsledku výbuchu na protitankové mině už v Doněcké oblasti, utrpěl otřes mozku, zranění obličeje, horních končetin a přišel o obě dolní končetiny s vysokou amputací. Nyní musí používat protézy, aby mohl i nadále vést aktivní život. „Přišel jsem ve válce o nohy, ale neztratil jsem ducha,“ říká o sobě. Před plnohodnotnou invazí se účastnil akcí proti zástavbě zelených ploch a historického centra Kyjeva. Bylo mu teprve 25 let, když se jeho život radikálně změnil — ale nezastavil.
„Důvěra lidí — to je to, proč se věnuji této činnosti, a to, co mi dává sílu v ní pokračovat. Reputace, důvěra lidí — to se získává velmi těžko. Mám takovou povahu — říkat bílé bílé. Velmi často, když je možné mlčet, tak já nemlčím. Když jste v nějaké uzavřené skupině a řeknete, že něco není v pořádku, a skupina říká: „Proč to děláš?“ — tak tím vzniká reputace,“ je přesvědčený Oleg Symoroz.




Zdůrazňuje, že „Ukrajina bude stát před vážnou volbou, protože uvnitř země je velmi mnoho chyb. A tuto situaci je třeba změnit.“ Proto má v plánu být zapojen do vytváření nové historie.
Během své pracovní cesty v České republice se toto stalo jedním z jeho setkání s ukrajinskou diasporou. Mluvilo se o inkluzi, nemocnicích a léčení, veteránských projektech, regionální žurnalistice, filmech, architektuře a o vděčnosti veteránům.
A také — o Domě ruské kultury v Praze. „Nevidím v Praze dům Al-Káidy, ISIS a podobně. Nevidím portréty Usámy bin Ládina. A přitom není žádný rozdíl mezi nimi a Ruskem. Rusko zabíjí děti, páchá genocidu lidí v roce 2025 ve střední Evropě. A tady je Ruský dům kultury. Tak pojďme otevřít dům Al-Káidy. Řeknete: ‚Cože, jsi terorista? Tak tě zavřeme, jsi normální?‘ Ale tady může být ruský kulturní dům? Který se objevil v Praze po roce 1968. Po příchodu sovětských vojsk do Česka!“
Při pobytu v Praze se Oleg Symoroz 15. dubna zúčastnil protestní akce proti existenci Ruského domu kultury v hlavním městě České republiky — ve skutečnosti legální buňky ruské Federální bezpečnostní služby (FSB).
Připomínáme, že v našem centru se konají setkání se zajímavými lidmi, kulturní akce a workshopy, ke kterým se můžete připojit.
Autorka: Tetiana Sushko
Bude vás zajímat
Tým HUB Nusle se rozhodl nezapomenout na ukrajinské tradice v zahraničí a oslavit večer tradičním způsobem, stejně jako doma.
Hlavním organizátorem největší evropské konference LibertyCon Europe, která už víc než deset let spojuje aktivní podobně smýšlející lidi kolem liberálních hodnot, je mezinárodní mládežnická organizace European Students for Liberty. Jejím hlavním směrem je šíření idejí svobody a právního státu.
Pražský Majdan oslavil 10. výročí svého založení. Na slavnostní akci, která se konala na Staroměstském náměstí, se sešli zástupci a přátelé organizace – včetně mnoha Čechů.