12.11.2019
Promítání filmu „Etapém přes půlku země “ a setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko v Praze
11. listopadu 2019. NNO Ukrajinsko Evropská Perspektiva ve spolupráci s Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, pořádala setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko a prezentace filmového dokumentu „Etapém přes půlku země “ o něm a Olegu Sencovu.
Olexandr Kolčenko strávil po ruských věznicích 5 let a 4 měsíce na základě vykonstruovaného případu, kdy byl obviněn z terorismu. Po anexi Krymu zatkly ruské tajné služby Kolčenka spolu s režisérem Olegem Sencovem v roce 2014 a mučily je. Olexandra i Olega pustili na svobodu v rámci výměny politických vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou v září 2019. Ted‘ Oleksandr pokračuje ve studiu na Tauridské Národní Univerzitě v Kyjevě.
Sencov a Kolčenko byli drženi v přípravném vězeňském středisku v Moskvě, odsouzení v Rostově, postupně dopraveni do Uralu a potom až do ruské Arktidy. Autoři filmu spočítaly, že pro oba, oni procestovali téměř 20 000 kilometrů, což je polovina cesty kolem světa. Pro ně byla tato cesta donedávna výhradně Ruskem. Tento výlet do České republiky se stal prvním skutečným výletem do zahraničí pro Olexandra Kolčenka.
Olexandr vzpomíná, že během vyšetřovacího řízení se ho ruská FSB pokoušela zastrašit tím, že ho teď všichni podporují, a po roce, že se o něm nikdo ani nezmíní. Podle Alexandra však po celou dobu cítil podporu a oceňuje ji, protože to nebyla jen morální nebo psychologická pomoc, ale také jistá ochrana před týráním ve vězení.
Optimismus a odvaze tohoto chlapce lze závidět. „Na našem soudním stání jsme nebyli účastníci, pouze diváci v předem naplánovaném představení.“ Takže když byl vyhlášen rozsudek, a byli jsme odsouzeni, Oleg Sencov a já jsme se nakonec rozhodli zasáhnout do akce a vyjádřit své připomínky – a zpívali jsme hymnu Ukrajiny, “vzpomíná Oleksandr.
Za několik dní se Olexandr Kolčenko vrácí do Kyjeva a bude pokračovat v přerušeném studiu na Tauridské univerzitě, kvůli které se také musel přestěhovat ze Simferopolu do Kyjeva. Dnes všichni v Praze chtěli Olexanderovi potřást rukou a popřát mu hodně štěstí do budoucna.
Rádi bychom vyjádřili vděčnost redakční kanceláři „Hromadské“ za udělení povolení k promítání filmu, a Olexandru Kolčenkovi za optimismus a upřímnost, taky všem hostům za teplé domácí setkání.
Bude vás zajímat
Umělkyně tvůrčího kolektivu Střední odborné školy 79: Zoryna Bajrak, Ludmila Horbulja, Olga Daradan a Julie Pikush vytvořily sbírku speciálních kraslic pro charitativní akce Pražského Majdanu .
Dne 10. prosince 1948 schválilo Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv. Den 10. prosince se odtehdy připomíná jako mezinárodní den lidských práv.
V dubnu se mládežnickému týmu „HUB Nusle“ podařilo uspořádat mnoho zajímavých událostí a vybrat 23 400 korun.