Podpořte Ukrajinu!

12.11.2019

Promítání filmu „Etapém přes půlku země “ a setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko v Praze

11. listopadu 2019. NNO Ukrajinsko Evropská Perspektiva ve spolupráci s Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, pořádala setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko a prezentace filmového dokumentu „Etapém přes půlku země “ o něm a Olegu Sencovu. 

Olexandr Kolčenko strávil po ruských věznicích 5 let a 4 měsíce na základě vykonstruovaného případu, kdy byl obviněn z terorismu. Po anexi Krymu zatkly ruské tajné služby Kolčenka spolu s režisérem Olegem Sencovem v roce 2014 a mučily je. Olexandra i Olega pustili na svobodu v rámci výměny politických vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou v září 2019.  Ted‘ Oleksandr pokračuje ve studiu na Tauridské Národní Univerzitě  v Kyjevě.

Sencov a Kolčenko byli drženi v přípravném vězeňském středisku v Moskvě, odsouzení v Rostově, postupně dopraveni do Uralu a potom až  do ruské Arktidy. Autoři filmu spočítaly, že pro oba, oni procestovali téměř 20 000 kilometrů, což je polovina cesty kolem světa. Pro ně byla tato cesta donedávna výhradně Ruskem. Tento výlet do České republiky se stal prvním skutečným výletem do zahraničí pro Olexandra Kolčenka.

Olexandr vzpomíná, že během vyšetřovacího řízení se ho ruská FSB pokoušela zastrašit tím, že ho teď všichni podporují, a po roce, že se o něm nikdo ani nezmíní. Podle Alexandra však po celou dobu cítil podporu a oceňuje ji, protože to nebyla jen morální nebo psychologická pomoc, ale také jistá ochrana před týráním ve vězení.

Optimismus a odvaze tohoto chlapce lze závidět. „Na našem soudním stání jsme nebyli účastníci, pouze diváci v předem naplánovaném představení.“ Takže když byl vyhlášen rozsudek, a byli jsme odsouzeni, Oleg Sencov a já jsme se nakonec rozhodli zasáhnout do akce a vyjádřit své připomínky – a zpívali jsme hymnu Ukrajiny, “vzpomíná Oleksandr.

Za několik dní se Olexandr Kolčenko vrácí do Kyjeva a bude pokračovat v přerušeném studiu na Tauridské univerzitě, kvůli které se také musel přestěhovat ze Simferopolu do Kyjeva. Dnes všichni v Praze chtěli Olexanderovi potřást rukou a popřát mu hodně štěstí do budoucna.

Rádi bychom vyjádřili vděčnost redakční kanceláři „Hromadské“ za udělení povolení k promítání filmu, a Olexandru Kolčenkovi za optimismus a upřímnost, taky všem hostům za teplé domácí setkání.

Bude vás zajímat

Aktuálně

Nesmíme přestat sledovat dění na Ukrajině. Válka pokračuje.

Ruku na srdce, co dnes víte o vývoji na Ukrajině? Že je tam „jakože“ příměří? Co se tam po jeho uzavření odehrálo? A jinak jsou Ukrajinci spokojení?

27.01.2018
Aktuálně Kulturní akce

Monumentální Ševčenkiana v Praze

14. března ve velvyslanectví Ukrajiny v Praze se konala prezentace projektu Monumentální Ševčenkiana – fotovýzkumu více než 1300 památníků Tarasa Ševčenka ve více než 30 zemích.

15.03.2019
Aktuálně Без категорії

Prohlášení ukrajinských spolků v Česku k 5. výročí počátku ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině

Ukrajinské spolky v České republice se na svém jednání dne 15. března 2019 dohodly na následujícím prohlášení k 5. výročí počátku ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině, které adresovali Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR, Vládě ČR, prezidentu republiky a české veřejnosti.

18.03.2019