Podpořte Ukrajinu!

12.11.2019

Promítání filmu „Etapém přes půlku země “ a setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko v Praze

11. listopadu 2019. NNO Ukrajinsko Evropská Perspektiva ve spolupráci s Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, pořádala setkání s vězněm Kremlu Oleksandrem Kolčenko a prezentace filmového dokumentu „Etapém přes půlku země “ o něm a Olegu Sencovu. 

Olexandr Kolčenko strávil po ruských věznicích 5 let a 4 měsíce na základě vykonstruovaného případu, kdy byl obviněn z terorismu. Po anexi Krymu zatkly ruské tajné služby Kolčenka spolu s režisérem Olegem Sencovem v roce 2014 a mučily je. Olexandra i Olega pustili na svobodu v rámci výměny politických vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou v září 2019.  Ted‘ Oleksandr pokračuje ve studiu na Tauridské Národní Univerzitě  v Kyjevě.

Sencov a Kolčenko byli drženi v přípravném vězeňském středisku v Moskvě, odsouzení v Rostově, postupně dopraveni do Uralu a potom až  do ruské Arktidy. Autoři filmu spočítaly, že pro oba, oni procestovali téměř 20 000 kilometrů, což je polovina cesty kolem světa. Pro ně byla tato cesta donedávna výhradně Ruskem. Tento výlet do České republiky se stal prvním skutečným výletem do zahraničí pro Olexandra Kolčenka.

Olexandr vzpomíná, že během vyšetřovacího řízení se ho ruská FSB pokoušela zastrašit tím, že ho teď všichni podporují, a po roce, že se o něm nikdo ani nezmíní. Podle Alexandra však po celou dobu cítil podporu a oceňuje ji, protože to nebyla jen morální nebo psychologická pomoc, ale také jistá ochrana před týráním ve vězení.

Optimismus a odvaze tohoto chlapce lze závidět. „Na našem soudním stání jsme nebyli účastníci, pouze diváci v předem naplánovaném představení.“ Takže když byl vyhlášen rozsudek, a byli jsme odsouzeni, Oleg Sencov a já jsme se nakonec rozhodli zasáhnout do akce a vyjádřit své připomínky – a zpívali jsme hymnu Ukrajiny, “vzpomíná Oleksandr.

Za několik dní se Olexandr Kolčenko vrácí do Kyjeva a bude pokračovat v přerušeném studiu na Tauridské univerzitě, kvůli které se také musel přestěhovat ze Simferopolu do Kyjeva. Dnes všichni v Praze chtěli Olexanderovi potřást rukou a popřát mu hodně štěstí do budoucna.

Rádi bychom vyjádřili vděčnost redakční kanceláři „Hromadské“ za udělení povolení k promítání filmu, a Olexandru Kolčenkovi za optimismus a upřímnost, taky všem hostům za teplé domácí setkání.

Bude vás zajímat

Kulturní akce

Do Prahy přijeli ti, kdo mění Ukrajinu

Mnohem méně se o těch změnách ví v zahraničí, kde se v medicíh nepíše o renovacích domů na bojové linii anebo sjednocených místních hromadách.

10.12.2018
Aktuálně

Savčenková je jen špička ledovce. Ruské věznice spolkly už desítky rukojmí Kremlu

MOSKVA/KYJEV/PRAHA Vinna z podílu na vraždě i z nenávisti vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu, vynesl soud v Rostovu na Donu verdikt nad vězněnou pilotkou Nadijou Savčenkovou.

23.03.2016
Kulturní akce

„Je to má i tvá válka“ – prezentace knížky Anastastii Dmytruk

Jemná krajka jejího díla otevírá nejcitlivější stránku ukrajinské války za nezávislost od událostí revoluce na Majdanu po dnešek.

06.06.2017