Podpořte Ukrajinu!

06.03.2019

Radio Svoboda: příběh Revoluce Důstojnosti v nejmodernějších technologiích

Vidět Ukrajinský Majdan na vlastní oči, projít se dlážděnou cestou aleje Hrdinů Nebeské Setiny, promluvit se s účastníky a prožit tyto události – teď kvůli tomu vůbec není třeba jezdit až do Kyjeva. Vydat se na prohlídku Majdanem je možné i za stovky kilometrů dáleko od Ukrajiny – stačí mít brýle virtuální reality. Zatím co […]

Vidět Ukrajinský Majdan na vlastní oči, projít se dlážděnou cestou aleje Hrdinů Nebeské Setiny, promluvit se s účastníky a prožit tyto události – teď kvůli tomu vůbec není třeba jezdit až do Kyjeva. Vydat se na prohlídku Majdanem je možné i za stovky kilometrů dáleko od Ukrajiny – stačí mít brýle virtuální reality. Zatím co Muzeum Majdanu se ještě staví, součást jeho expozice již jezdí po světu. Hlavní město Česka se stalo druhým evropským městem (po Varšavě), kam ukrajinské žurnalisté ze studia New Cave Media přijeli vyprávět příběh ukrajinské Revoluce Důstojnosti prostřednictvím nejmodernějších technologií.

Zatím co v Ukrajině si připomínali smutné výročí střelby na Majdanu, v pražském Biu Oko se sešli divácí na neobvyklé promítání. Čekal na ně film, kterého se mohli zúčastnit osobně – stačilo nasadit brýle a vzit do rukou ovladače, a tak se diváci mohli projít stejnou cestou, kterou šli účastníci Majdanu.

„Lidé jsou v šoku, sundavají brýle a říkají: „Potřebuji pár minut popřemýšlet“. Jeden můž, který to zkusil ve Varšavě, se pak ocitl na Institutské již příští den. Říkal: „Je to tak zvláštní pocit, jako kdybych již tady všechno znal, a kdybyh tady již býval. Ale nikdy jsem tady zatím nebyl“. Je to něco jako sen, déjà vu“, – popisuje pocity lidí, kteří se poprvé ocitli v obou realitách, fotograf i jeden z autorů projektu Serhij Poležaka.

Dokumentární projekt Aftermath VR: Euromaidan vypráví o událostech jen jednoho dne – 20 února 2014, kdy ozbrojené složky a snajpeři zahájily střelbu do protestujících „vyzbrojených“ pálkami a kryjících se dřevěnými štíty. Byl to jeden z nejkrvavejších dnů Majdanu, kdy zahynuli 47 osob.

S pomocí fotogrammetrie, metody, kterou používají pro vytvoření trojrozměrných modelů z velkého množství fotografií, studio New Cave Media zobrazilo 350 metrů dlouhý úsek ulice Institutské. Ne této virtuální cestě se divák dozví o tom, co se dělo, uvidí fotografie a videa, uslyší vzpomínky účastníků Revoluce Důstojnosti, kteří tam ztratili své přátele. 

Vedoucí proketu Aftermath VR: Euromaidan Olexij Furman, který prezentoval projekt v Praze, zdůrazňoval, že s pomocí takového “totálního ponoření se” do těchto událostí lze odolávat mýtům, které aktivně šíří ruská propaganda. „Chtěli jsme vyprávět náš příběh, protože jsme všichni byli na Majdanu. A chtěli jsme to udělat způsobem, který je podle nás budoucností storytellingu – ve virtuální realitě
Olexij Furman“][vc_column_text]“Po Majdanu jsme všichni byli v zahraničí, pak jsme se ale vrátili do Ukrajiny, abychom tady založili studio New Cave MEdia. Chtěli jsme vyprávět náš příběh, protože jsme všichni byli na Majdanu. A chtěli jsme to udělat způsobem, který je podle nás budoucností storytellingu – ve virtuální realitě. Byli jsme první studio v Ukrajině, které použivá technologie 360°/VR k vyprávění novinářských příběhů”, – zmiňuje Olexij Furman. Projekt není hra, zdůrazňují jeho autoři: “Je to dokumentární vyprávění o tom, co se stalo na ulici Institutské, když se člověk o tom dozví sám prostřednictvím různých médií”.

Český bloger Evžen Kukla, který streamoval přímo z kina, řekl, že má zvláštní pocit – na jednu stranu se cítil, jako by byl v Kyjevě, na jinou slyšel vzdálený hlas manželky, která stala vedle.Pro mnohé ukrajinci, kteří žijí v Praze, tato prezentace byla možností vratit se do Ukrajiny. Pro jiné – ocitnout se tam poprvé. “Nebyla jsem na Majdanu, já jsem přijela z Mariupolu, – komentuje ukrajinská studentka v Praze, – ale přijít sem bylo pro mě důležité, protože jsou to našé dějiny”.

Autoři projektu, nad kterým pracovali mnozí fotografové a operatoři, kteří působili 20. února na Majdanu, využivali i materiály, natočené Radio Svobodná Evropa. Říká se, že práce nad projektem bude pokračovat ve dvou směrech: projekt budou prezentovat v zahraničí jako součást ukrajinské kulturné diplomacie a na různých festivalech, a také se nad ním bude pracovat v Kyjevě. Technicky projekt bude i nadále zdokonalován a doplňován, a v budoucnu se stane součástí muzea Majdanu. 

Ale unikátnost tohoto projektu spočívá v tom, že bude zpřístupněný pro každého. “Kdokoliv, kdo má VR brýle, bude moct si projekt stahnou a podívat se na něj. Doufáme, že již na konci tohoto roku”, – říkají autoři. 

Do Prahy projekt Aftermath VR: Euromaidan přijel za podpory Ukrajinské Evropské Perspektivy a Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Text: Mariia Ščur, Radio Svobodná Evropa
Překlad: Marharyta Golobrodska, UEP

 

Bude vás zajímat

HUB Nusle Kulturní akce

Párty na den svatého Ondřeje

Tým HUB Nusle se rozhodl nezapomenout na ukrajinské tradice v zahraničí a oslavit večer tradičním způsobem, stejně jako doma.

01.02.2024
Aktuálně Charitativní projekty Kulturní akce

Beseda pořádaná NNO Ukrajinsko Evropská Perspektiva a iniciativou Chceme Demokratickou Ukrajinu (video)

Dne 15. března 2015, v den 76. výročí nacistické okupace ČSR, se v kavárně Lucerna konala beseda osobností, které současné tragické dění na Ukrajině postavily do paralely s historickými událostmi, které náš národ postihly již mnohokrát. Účastníky byli Karel SCHWARZENBERG, Martin C. PUTNA, Alex KELIN a Daniel KROUPA. V závěru besedy diváky oslovil další významný […]

16.03.2015
Kulturní akce Pomoc vojákům Ukrajinské Centrum Nusle

Výstava vojenských artefaktů byla otevřena v Ukrajinském centru Nusle

Během akce proběhla aukce, díky níž bylo vybráno 62 tisíc korun na pomoc vojákům.

02.10.2024