Podpořte Ukrajinu!

15.03.2019

Monumentální Ševčenkiana v Praze

14. března ve velvyslanectví Ukrajiny v Praze se konala prezentace projektu Monumentální Ševčenkiana – fotovýzkumu více než 1300 památníků Tarasa Ševčenka ve více než 30 zemích.

Prezentovat projekt do Prahy přijel autor Ruslan Telipskyj. V rámci jeho projektu 205 světnic Kobzare  Ukrajinsko Evropská Perspektiva dostala jako dárek od autora 40 fotografií, které byly otisknuty ve výstavním formátu a prezentovány ve velvyslanectví Ukrajiny v Česku v Praze, kde zůstanou do konce března 2019.

Ruslan Telipskyj – znalec Ševčenka i volontér, který se stará o vícě než 200 rodin zahynulých a těžce zraněných na Východě ukrajinských vojáků a spolupracuje s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou na projektu České prázdniny pro děti z Ukrajiny a na jiných projektech. Ruslan ví o dětech, o která se stará, všechno: kdo a kdy má narozeniny a co chce dostat jako dárek, jaký má koníček, o čem sní a tak dál.

Ševčenkiana je vlastní iniciativa Ruslana a je to projekt, pro něj osobně velice důležitý. Výzkumník již organizoval více než 50 setkání a výstav v různých zemích a také přednesl četné lekce o Ševčenkovi – o jeho osudu, o symbolismu jeho postavy a o významu pro Ukrajince mnoha generací od časů poddanství a do Euromaidanu a války. Do Prahy z prezentaci Ruslan přijel poprvé, ale s velvyslancem Ukrajiny v České Republice Yevhenom Perebyinosem již spolupracoval na výstavě Ševčenkiany ve Švédsku a také na instalaci památníku Tarasu Ševčenko v Rize.

Ruslan Telipskyj zdůraznil: „S každým památník Ševčenka bojujeme o možnost mluvit o vlastní nezávislosti“. Poznamenal ale také, že čas běží. Od vyfocení prvního ze 1300 památníku minimálně 60 již byli zničeny anebo je někdo ukradl. Práve proto Taras Telipskyj i nadále zapáleně pracuje nad Ševčenkianou.

 

Bude vás zajímat

Aktuálně Charitativní projekty

Ukrajinské knihy pro děti na Východě

Třetí várka knih bude věnována dětem z města Severodonetsk Luhanse obl. Na základě církevní farnosti bude zřízen centrum, ve kterém bude fungovat nadace „Caritas Severodonetsk“, středisko veřejného a společenského vývoje, mládežnické a dětské kluby, nedělní školy a mnoho dalších zajímavých a potřebných iniciativ.

02.11.2018
Kulturní akce Ukrajinské centrum Nusle

Výročí ukrajinského centra Nusle

V březnu 2012 založila nevládní organizace Pražský Majdan Ukrajinské centrum Nusle – centrum pro pomoc Ukrajině.

18.12.2023
Aktuálně

Nezajímavá válka

Trvající válka na východě Ukrajiny se v průběhu posledních let proměnila ze žhavého tématu pro jakékoli médium na jakousi samozřejmost, o které už snad ani nemá cenu psát.

03.05.2017