Podpořte Ukrajinu!

15.03.2019

Monumentální Ševčenkiana v Praze

14. března ve velvyslanectví Ukrajiny v Praze se konala prezentace projektu Monumentální Ševčenkiana – fotovýzkumu více než 1300 památníků Tarasa Ševčenka ve více než 30 zemích.

Prezentovat projekt do Prahy přijel autor Ruslan Telipskyj. V rámci jeho projektu 205 světnic Kobzare  Ukrajinsko Evropská Perspektiva dostala jako dárek od autora 40 fotografií, které byly otisknuty ve výstavním formátu a prezentovány ve velvyslanectví Ukrajiny v Česku v Praze, kde zůstanou do konce března 2019.

Ruslan Telipskyj – znalec Ševčenka i volontér, který se stará o vícě než 200 rodin zahynulých a těžce zraněných na Východě ukrajinských vojáků a spolupracuje s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou na projektu České prázdniny pro děti z Ukrajiny a na jiných projektech. Ruslan ví o dětech, o která se stará, všechno: kdo a kdy má narozeniny a co chce dostat jako dárek, jaký má koníček, o čem sní a tak dál.

Ševčenkiana je vlastní iniciativa Ruslana a je to projekt, pro něj osobně velice důležitý. Výzkumník již organizoval více než 50 setkání a výstav v různých zemích a také přednesl četné lekce o Ševčenkovi – o jeho osudu, o symbolismu jeho postavy a o významu pro Ukrajince mnoha generací od časů poddanství a do Euromaidanu a války. Do Prahy z prezentaci Ruslan přijel poprvé, ale s velvyslancem Ukrajiny v České Republice Yevhenom Perebyinosem již spolupracoval na výstavě Ševčenkiany ve Švédsku a také na instalaci památníku Tarasu Ševčenko v Rize.

Ruslan Telipskyj zdůraznil: „S každým památník Ševčenka bojujeme o možnost mluvit o vlastní nezávislosti“. Poznamenal ale také, že čas běží. Od vyfocení prvního ze 1300 památníku minimálně 60 již byli zničeny anebo je někdo ukradl. Práve proto Taras Telipskyj i nadále zapáleně pracuje nad Ševčenkianou.

 

Bude vás zajímat

Aktuálně Без категорії

UEP dostala čestné ocenění – vyznamenání „za důstojnost a patriotismus“

14. března 2019  na prezentaci Monumentální Ševčenkiany v Praze Ukrajinsko Evropská Perspektiva dostala čestné ocenění, vyznamenání „za důstojnost a patriotismus“ za iniciativy volontérského hnutí „Mecenáši pro vojáky“.

16.03.2019
Aktuálně Kulturní akce

Ukrajinské knihy pro děti na Východě Ukrajiny – Kosťantynivka Doněcké oblasti

V rámci projektu „Pomáháme Ukrajině spolu“ do města Kosťantynivka Doněcké oblasti byl doručen čtvrtý balík s knihami v ukrajinštině. 28 knih od UEP dostala knihovna společenské iniciativy DRUZI (Facebook)DRUZI je veřejný kreativní prostor pro osobní rozvoj a zdokonalení, neformální vzdělávání a rozmanité iniciativy mládeže. Sami o sobě říkají: „Naše mise je nadchnout srdce mladých lidí […]

22.01.2019
Aktuálně

Den vyšyvanky v Praze

Praha, 22 května 2016., Světový den vyšyvanky.

04.05.2016