22.01.2017
Mezinárodní akce Stop Putin-Stop War- Česká republika
V sobotu 21. ledna 2017 se Pražský Majdan a Ukrajinsko Evropská Perspektiva již po třetí zúčastnili mezinárodní akce „Stop Putin, Stop War“.

Této akce se ve stejnou dobu účastnila i další města po celém světě (Ukrajina, Evropa, Izrael, USA, Austrálie). V Praze jsme na akci přizvali i zástupce syrské komunity, protože i Sýrie je obětí ruské agrese. Přítomen byl i pracovník ukrajinské ambasády v České republice.
Na akci zaznělo několik projevů (z pohledu Čechů, Ukrajinců a Syřanů). Většina mluvčích hovořila o tom, že největším problémem v současné době je apatie a pocit, že se nás problémy na Ukrajině i v Sýrii netýkají a že jako jednotlivci stejně nemůžeme nic dělat. Upozorňovali jsme na to, že i přes oficiální příměří konflikt na Ukrajině stále trvá.
V úvodním projevu zaznělo, že když čelíme agresi, neexistuje neutralita; nečinnost znamená přidat se na stranu agresora. A v dnešním vzájemně propojeném světě nelze říct, že se nás netýkají problémy ostatních. Jeden z ukrajinských mluvčích, který bojoval v ATO, vyzval všechny, aby se spojili a nezapomínali na Ukrajinu. Zástupkyně syrské komunity poukázala na podobnost situace na Ukrajině a v Sýrii. Zároveň varovala, že obojí je následkem nečinnosti. Pokud se ruské agresi účinně nepostavíme, můžeme za chvíli čelit situaci, kdy budeme my další obětí agrese a média v dalších zemích budou komentovat, že se jich situace netýká.
Na akci zazněly také požadavky inciativy Stop Putin, Stop War:
1. permanentní přítomnosti OBSE v oblastech Donbasu,
2. propuštění politických vězňů a zajatců,
3. stažení ruských ozbrojených sil,
4. vojenské techniky z Ukrajiny a osvobození Krymu a Sevastopole.
Děkujeme všem za účast a podporu. Vydržme.
Společně jsme silní.
Bude vás zajímat
Nové šokující důkazy o vraždách ve stylu poprav proruskými ozbrojenými skupinami v Donbasu na východní Ukrajině ukazují naléhavou potřebu zásahu, který by řešil eskalaci humanitární a lidsko-právní krize.
Dovolujeme si Vás pozvat na setkání s účastníky protiteroristické operace na východní Ukrajině a sportovci, kteří za podpory Kyjevského městského sdružení veteránů ATO a MZV Ukrajiny organizovali dobročinný cyklistický maratón „Ukrajinci v Evropě“ o délce 10 tis. km (13.5. – 28.8.2016) územím 16 evropských zemí, a sice: Polsko, Česká republika, Německo, Holandsko, Belgie, Lucembursko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Monako, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko.
Netrvalo to dlouho a západní média ztratila o Ukrajinu zájem. Poté, co Rusko zahájilo své vojenské operace, aby podpořilo syrského prezidenta Bašára Asada, svět do značné míry přestal Ukrajině věnovat pozornost. A tak by to nemělo být.